info@webkampanyasi.com (212) 535-6038

Responsive Web Tasarım Nedir?

19 13:09:26-10-2017 Admin

Bu yazımızda sizlere responsive web tasarım ne zaman ortaya çıkmıştır? Responsive web tasarım nedir? Kullanıcılar açısından faydaları nelerdir? Seo yani arama motoro optimizasyonu bakımından fayfaları nelerdir? kısaca bunları anlatacağız.


Google'ın web sitesindeki sayfaları mobil öncelikli olarak dizine ekleyeceğini duyurmasından sonra web sitelerinin mobil uyumluluğu en önemli noktaya gelmiş durumda.


2016'da Webmasters Hangouts toplantısında sorulara cevap veren John Mueller: "Google mobil öncelikli indeklemeyi devreye aldığında, ilk başta sadece mobil indekslemeye hazır olan siteleri dikkate alacaktır." açıklamasını yaptı.


Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi, Google direk olarak siteleri mobil indekslemeye dahil edip sıralama kaybına uğratmayacak. Google'nin bu değişikliği adım adım hayata geçirmesi mobil sürümü mevcut olan web sitelerinin herkesten önce indekslenmesine yarayacak olup, diğer taraftan da mobil uyumlu olmayanların ise biraz daha bekletileceği anlamına gelmekte.


 Responsive tasarım (mobil uyumlu tasarım) denince ne demek istenmekte  onu açıklayalım. Mobil internetin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte bir ihtiyaç hatta bir zorunluluk haline gelen responsive web tasarım kısaca duyarlı tasarım manasına gelmektedir. Bizler web sitelerine farklı çözünürlüklere sahip olan bilgisayarlardan, tabletlerden ve cep telefonlarından erişim sağlarız. Responsive web tasarım geliştirilmeden önce web siteleri belirli ölçülere göre tasarlanır ve bu haliyle yayınlanırdı. Bu belirli standat ölçü nedeniyle farklı çözünürlüklerde olan cihazların ekranlarında taşmalar meydana gelirdi ve ilgili yazıyı ya da resmi görüntüleyebilmek için zom yapmak veya sağ ya da sola sürüklemek gerekirdi. Bu ise web sitesinin kullanımını zorlaştırmakta, okumayı güçleştirmekte, sıkıcı ve uğraştırıcı bir iş haline getirmektedir. Responsive tasarım ile bu tarz sorunlar ortadan kaldırıldı.Web sitesi mobil uyumlu hale geldikten sonra girdiğiniz cihaza ve çözünürlüge duyarlı, otamatik olarak boyutlandırması yapılan, web sitesinde bulunan elementlerin yeniden ve daha kolay okunabilmesini sağlayan bir web teknolojisi meydana çıktı.


Responsive tasarım teknolojideki gelişmeye paralel olarak gelişti ve daha da gelişmeye devam etmekte.


Responsive web tasarım kullanışlı menü yapısıyla kullanıcılara web sitede gezinmenin kolaylığını büyük bir avantaj olarak sunuyor. Kullanıcı bir ikon yardımıyla kolayca menüye ulaşabiliyor.


Responsive tasarımın en önemli iki özelliğinden biri olan kolay okunabilir olması optimize edilmiş yapısıyla mobil trafiğini en az seviyeye indirmektedir. Böylelikle mobil hatlardaki veri tüketimide en düşük seviyeye çekilmiş olur.


Responsive tasarımın bir diger özelliği ise seo ile ilişkilidir ve bu oldukça önemlidir. Bugün Türkiye'de seo yani arama motoru optimizasyonu kelimesinin karşılığı tam olarak Google optimizasyonudur. Ülkemizde internet kullanıcılarının % 98'inden fazlası arama motoru olarak google'yi kullanmaktadır. Bu nedenle bir web sitesi google ile uyumlu degil ise ancak kartvizitine ulaşılır haldedir. Bu büyük bir handikaptır. Kullanıcıların ilgili aramalarda google'den sizin sitenize ulaşmasını istiyorsanız google'nin belirtmiş olduğu kriterlere göre seo çalışması yapmanızda gereklidir. İşte bu kriterlerden biri sitenizin mobil uyumlu yani  responsive tasarıma sahip olması gerekir. Google bu konuya oldukça önem veriyor ve mobil uyumlu olmayan web sitelerinin sıralamalarını maalesef yükseltmiyor.


Bir web sitesi yaptırmaya karar verdiyseniz responsive özelliklere sahip olan bir web sitesi olmasına önem vermeniz gerekmektedir.