info@webkampanyasi.com (212) 535-6038

Responsive Web Tasarım

24 17:21:46-08-2017 Admin

Responsive Web Tasarım


Responsive, uyumlu ve duyarlı web tasarım sitesi anlamına gelmektedir.

Responsive web tasarım son yıllarda adını çok duyduğumuz bir tasarım şeklidir. İlk olarak 2010 senesinde uygulanmaya başlayan responsive web tasarım şekli, son yıllarda ülkemizde ve dünyada popüler hale geldi.


Responsive web tasarım şekli, Web sitesinin tabletlerden ve mobil cihazlardan siteye girildiğinde sitede bulunan resimler, yazılar ve videolar ekranın genişliğine göre yeniden orantılı bir şekilde ekrana tam oturması ile oluşur. Genellikle mobil, tablet ve desktop versiyon olarak üç kademeli şekilde tasarlanır.

Responsive olmayan web sitelerine mobil cihazlardan giriş  yapıldığında ziyaretçiler siteyi gezmekte ve görüntülemekte sıkıntı çekerler. Okumak ya da incelemek istedikleri alanı ancak yakınlaştırarak, kısıtlı bir bölümünü görebilirler ve kullanım zorluğu yaşarlar.

Site içerisindeki menüleri gezmek oldukça zor olur ve menüler mobil uyumlu olmadığından görmek istedikleri linki çoğunlukla bulamayabilirler.


Responsive

Responsive Web Tasarım nedir?


Responsive tasarımlı web sitelerine mobil cihazlardan giriş yapıldığında menüler şekil değiştirir üstten açılmaya uygun, kullanımı kolay bir versiyona döner.

Ekranda Zoom yapmaya gerek kalmadan fontlar ve imajlar alt alta gelerek kolayca okunacak bir hale gelir. Mobil versiyonda önem derecesi düşük olanlar gizlenir yalnızca ziyaret eden kişiye sayfa ile alakalı en yalın haldeki bilgileri gösterir.


Responsive Web Tasarımın Önemi


Responsive Web siteleri arama motorları tarafından daha ciddi şekilde desteklenmektedir. Arama motorlarında bir sitenin hem kendi alan adı hem de mobil uyumlu olması için m. alanadi.com gibi farklı Subdomain altında bir mobil versiyonunu olmasındansa; tek url ile sayfanın responsive tasarımlı yapılmasını daha uygun buluyor. Nedeni ise arama motorları mobil cihazlardan yapılan aramalarda çoğunlukla sayfanın mobil uyumlu olup olmadığına bakmaksızın sonuçları sıralamasıdır..

Dünyada mobil cihazlardan yapılan web sitesi ziyaretleri yüzde 25’lere yükseldi. Bu nedenle web sitelerinde responsive  özelliğinin olması gün geçtikçe daha da önemli bir hale geldi.