info@webkampanyasi.com (212) 535-6038

Seo Uyumlu Web Sitesi Ne Demek?

28 22:00:59-09-2017 Admin

Seo uyumlu olan web siteleri nasıl yapılır? Seo uyumlu web sitesi ne demektir? Web sitesinin seo uyumlu olması gerekli mi gerekliyse seo uyumlu olmasının avantajları nelerdir? Web sayfamız google’nin güncel olan seo algoritmalarına uyumlu olacak mı? Gibi birçok soru sorulmaktadır. Yazımıza ilk önce seo nedir? sorusuna cevap vererek başlayalım.

Seo Nedir?

Arama motorlarında ilk sayfalara ve öne çıkmak öyle rast gele değildir. Seo kısaca arama motorlarına yönelik yapılan optimizasyon ve iyileştirme çalışmalarıdır.


Web sayfalarının içeriğinin, alt başlıklarının, temasının ve siteyle ilişkili olan diğer tüm detayların arama motorları tarafında doğru bir şekilde algılanması için yapılan çalışmaların bütünüdür. İnternet sayfasının arama motorlarında önlerde yer alması için yapılan çalışmalarda diyebiliriz. Buradaki asıl amaç arama motorlarının kriterlerine uygun olmaktır.İç Seo Nedir?

İç seo site içerisini kurgulayarak web sayfalarını birbirleriyle bağlamak, web sitesinin erişilen sayfasının arama motorlarında hangi bilgileri içerdiğini, hangi amaçla insanlara hitap ettiğini açık ve anlaşılır bir şekilde belirtmek ve tanıtmaktır. Diğer bir deyişle web sitesi içerisinde yapılandırılmış arama motorları uyumluluğu diyebiliriz.


Arama motorları botu (örümcekler), web sayfasını ziyaret ettiğinde belli başlı yollar izleyerek sitenizi indeksler ve kayıt altına alır ve sitenizin ilişkilendirilmiş kategorilerde bulunmasını sağlar.


Web sitesi güncel kod yapısıyla düzgün bir biçimde arama motorlarına uyumlu kodlanmışsa, arama motorlarına ait örümcekler siteyi ziyaret ettikleri zaman siteyi kolayca kayıt altına alacaklardır. Kendisini Google botlarına (örümceklere) doğru anahtar kelimeler ve etiketlerle tanıtan web sitesi, sıralamada kolay adımlarla üst sıralara doğru tırmanmaya başlayacaktır.


Seo uyumlu web sitesi


İç Seo Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seo uyumlu bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız arama motorlarının istemiş oldukları kriterleri uygulamanız gerekir.


*Web sitenizin url bağlantısında anahtar kelimeyi kullanmanız gerekir.

*Başlık yani “Title” yazan kısımda anahtar kelime mutlaka bulunmalı.

*Açıklama Alanında “Description” olarak yazan bölümde anahtar kelimeler cümle içerisinde geçmeli.

*Etiketler bölümünde aranması yüksek olan ve sizin sitenizle ilişkili olan kelimelerin olması gerkli.

*Resim yükleyecekseniz yükleyeceğiniz resimlere alt etiket eklenmeli.


 Seo web sitenizin yayına hazır hale gelmesini sağlarken, başlangıçta yapacağınız işlemleriniz daha sonrada sitenizin gelişmesine yardım etmeye devam edecektir.


Google kullanıcı deneyimini her koşulda arttırmanın garantisini vermek için çalışan bir arama motorudur. Hem kendi özellikleri hem de arama sorgusunda kullanıcının karşısına çıkardığı web sayfalarının kalitesini arttırmak için yüzlerce farklı algoritmayı kullanan ve aynı zamanda yeni fonksiyonlarla da kullanıcının hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan Google, aynı özeni web sitelerinden de bekliyor.


Web sitenizi çağın gerekliliklerine uygun olarak hazırlamayı ve kullanıcıya en iyi hizmeti sunmayı garanti edebilirseniz, alanınızın en üst sıralarına tırmanma şansı yakalayabilirsiniz. Google bu konuda yaptığınız çalışmaları hızlı şekilde ödüllendirirken, eksik kaldığınız alanlarda da tam tersi bir durumla karşılaşma ihtimalinin her zaman var olduğunu hatırlatmak isteriz. Kimi zamanda aşırı düzeyde optimize edilen sayfaların “eksik” olarak değerlendirilebileceğini de söyleyebiliriz. Bu açıdan her daim dengeli olmakta fayda var. Özetle, içeriğe verdiğiniz önemi teknik seo konularına da vermeniz ve dengeli bir seo projesi yürütmeniz uzun vadeli başarınız açısından oldukça önemlidir.