info@webkampanyasi.com (212) 535-6038

Web Sitesi Zorunlu mu?

23 17:31:20-11-2017 Admin

Yeni Türk Ticaret Kanununa göre her şirket bir web sitesi yaptırmak zorunda.

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketlere web sitesi zorunluluğu 14 Şubat 2011 tarihli ve 27846 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı.

Sermaye şirketleri bu uygulamanın içerisindedir. Tasarıya göre sermaye şirketleri ise; Limted Şirketleri, Anonim Şirketleri ve sermayesi paylarla bölünmüş komandit şirketlerdir.


 Yeni Türk Ticaret Kanununa göre olması gereken web sitesinin özellikleri nedir?

Yeni Türk Ticaret Kanununda detaylı bir şekilde bahsedilen web sitesi zorunluluğu şirketlerin ortaklarına ve diğer kurumlara karşı şeffaf olmasını amaçlıyor. Yeni Türk Ticaret Kanununa göre zorunlu olan şirketin tüm resmi bilgilerinin yayınlanmasını sağlayan bir web sitesidir.


Web sitesi zorunluluğu  için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

* Zorunlu web sitesi için oluşturulacak web tasarımının mutlaka yönetici panelli olmalı.

* Size kanunda yer alan bilgilerin neler olduğu ve nasıl yayınlanacağı konusunda eğitim verilmeli.

* Yapamayacak olduğunuz durumlarda tam destek almalısınız.

* Hizmet sağlayacak olan firma kurumsal olmalı. Site adınızın kaybolması, site yayınının süreli ya da süresiz durması  gibi riskleri asla almayın. Hapis ve para cezaları kanunda açık bir şekilde belirtilmiştir.

* Web sitesi geliştirilebilir olmalı. Zorunlu web sayfası için istenecek yeniliklere cevap vermeli.

* Sadece web sitesi zorunluluğuna özel olabilir ancak gerekirse şirket tanıtımları için uygun olmalı. 

  

Yeni yasanın istediği web sitesi nasıl olmalıdır?

* Web siteniz varsa ya da yaptırılacaksa yasa kriterlerine uyan bir site yaptırılmalı ya da var olan sitenizin yasaya uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

* Yapılacak web sitesinin kolay kullanılır bir yönetici paneli olmalı ve bu sayede güncel bilgiler ve şirket içi durumlar hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

* Site sürekli erişime açık yani kesintisiz olmalıdır.

* Sitenizin kurallara uygun olması için teknik yazılım ve barındırma desteği fatura ve sözleşme dahilinde kurumsal bir firmadan alınmalıdır. Aksi halde sitenin kurallara uygun yapılmadığı kabul edilecektir.

 Web siteniz sizin imajınızdır bu yüzden site yaptırırken sadece yasada belirtilenleri kapsayan sınırlı bir yapı değil, şirketin kurumsal tanıtımını da yapacak profesyonel bir site olarak da kullanılmalıdır.


Yapılmazsa Cezası Nedir?

Tasarı yürürlüğe girdikten itibaren 3 ay içerisinde yaptırılmaması halinde altı aya kadar hapis ve yüz günden üç yüz güne kadar adli para cezasına çarptırılacaklardır.

Konunun oldukça ciddi olduğunu hatırlatır yukarıda belirtmeye çalıştığımız hususların alt yapı hazırlıklarının yapılması gerektiğini önemle tavsiye ederiz.